Czy członek zarządu może być pełnomocnikiem spółki (art. 210 § 1 KSH)?
W praktyce działania spółek bardzo często pojawia się pytanie o to, czy członek zarządu może być pełnomocnikiem spółki powołanym przez wspólników do reprezentowania jej w umowach lub sporze z członkiem jej zarządu.
Wynika to z art. 210 § 1 KSH. Stanowi on, że w umowie między spółką a członkiem zarządu oraz w sporze z nim spółkę reprezentuje rada nadzorcza lub pełnomocnik powołany uchwałą zgromadzenia wspólników.
Wielu przedsiębiorców ale również notariuszy ma wątpliwości czy takim pełnomocnikiem może być inny członek zarządu albo czy może nim być ten członek zarządu z którym spółka ma zawrzeć umowę lub prowadzić spór. Żaden przepis tego nie zakazuje. W ostatnim czasie do tej kwestii odniósł się jednoznacznie Sąd Najwyższy. W wyroku z dnia 22 lutego 2023 r., II CSKP 785/22 wskazał, że:
Wykładnia językowa art. 210 § 1 k.s.h. nie wskazuje, aby kompetencje zgromadzenia wspólników, jako organu spółki ustanawiającego pełnomocnika, zostały ograniczone przez wyłączenie możliwości ustanowienia pełnomocnikiem spółki innego członka zarządu wieloosobowego. W tym kontekście wymaga uwzględnienia także treść art. 243 § 3 k.s.h. Brzmienie tego przepisu wskazuje, że na mocy ustawy wyłączono możliwość ustanowienia pełnomocnika na zgromadzeniu wspólników w osobach członka zarządu i pracownika spółki. Takie rozwiązanie ustawodawca mógł przejąć również w przypadku dokonywania czynności, o której mowa w art. 210 § 1 k.s.h. Fakt, że takiego rozwiązania ustawodawca nie zastosował, przemawia na rzecz stanowiska, iż wprowadzenia podobnego ograniczenia nie uznał za potrzebne w przypadku powoływania pełnomocnika na podstawie art. 210 § 1 k.s.h.